• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/trabzontelcit
  • https://twitter.com/trabzontelcit

Halı Saha Yapımı

Kapalı ve Açık Halı Saha Yapımı

Kapalı Halı Saha Yapımı       

1. HATIL KAZISI YAPILMASI
Mevcut alanda aplike edilen sahanın hatıl betonunun yapılması amacı ile makine marifeti ile hatıl kazısı yapılır, kazıdan çıkan toprak sahadan uzaklaştırılır.Daha sonra betonarme hatıl atılması için hazırlık yapılır.

2. BETONARME HATIL HAZIRLANMASI VE UYGULAMASI

65 cm x 65 cm Kesitinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulup, kalıp içerisine Ø14 çaplı iki alt, dört üst demir donatı yerleştirilir .25 cm ara ile Ø8 çaplı etriye dönülür. Beton atılmadan önce taşıyıcı makasların konacağı hatıl üzerine 10 mm - 12 mm kalınlığında ankraj sacları konulur. Bu sac plakalar özel cıvatalar ile betona sabitlenir. BS25 beton dökülerek kapalı halı sahanın hatılı tamamlanır.Bundan sonra mıcır serilmesi ve sıkıştırılması için gerekli çalışmalara başlanır.

3. MICIR SERİLMESİ VE SIKIŞTIRILMASI

Halı sahanın hatıl çalışması bittikten sonra 15 cm – 17 cm yüksekliğinde 4 no'lu mıcır halı sahanın alanına makine aracılığıyla serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Serilip ve ardından sıkıştırılan mıcır üzerine 10 cm – 12 cm yükseklik sağlayacak şekilde 1no'lu mıcır serilir.Halı saha zemini tesviye edilip halı serilme aşamasına geçilir.

4. KAPALI HALI SAHANIN ÇELİK KONSTRÜKSİYONLARININ KURULMASI

Daha önce etüdü yapılıp projesi hazırlanan kapalı halı sahanın metal ve (branda, aydınlatma, ağ, telçit veya çevreçit, suni çim) diger malzemeleri uygulama için hazırlanır. Gövde makaslarına, (sahanın genişliğine göre 12mt-15mt arası) kavis verilir. Ø89x3 mm borudan meydana gelen taşıyıcı ayak makaslarının içerisine, Ø42x3 mm borular diyagonal olarak montajı yapılır. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgar bağlantısı Ø42x3mm borudan kaynaklanarak montajı yapılır. Ø76x3mm borudan meydana gelen gövde makaslarının arasına Ø27x3mm borular çapraz ve diyagonal bağlantılar kaynak ile sabitlenir.Bu uygulama taşıyıcı ayak makasları ile yerde bir birleriyle montajı yapılır.Birleştirilen makaslar vinç yardımı ile kaldırılıp daha önceden hazırlanan 10mm sac pilakanın üzerine yerleştirilir.Kaldırılan makaslar üzerine 70 cm'de bir Ø42x3mm den oluşan borular yardımı ile aşıklar kaynatılır.Bu aşıklar makasların birbirine olan bağlantılarını sağlar ve brandanın sarkmasını önler.Bunlara her 6 m de bir branda bağlama boruları montajı yapılır. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgar bağlantısı Ø42x3mm borudan kaynaklanarak montajı yapılır.Halı sahanın üst kısmına hava akımını sağlaması için komple havalandırma yapılır.Projektörler için halı sahanın ortasından geçecek şekilde boydan boya yürüme alanı bonte edilir.Bu alana oyuncuların halı sahada top oynarken serinliye bilmesi için su fıskiyeleri de koyulabilir.Halı sahaya giriş kapısı konstrüksiyona ilave edilir. Sahaya uygun kale direkleri ve kale ağları yapılır.Gerekli görüldüğü taktirde kapalı halı sahaya kapalı türübün de halı sahaya bileşik olarak monte edilebilinir.Konstrüksiyon istenilen renkte endüstriyel boya ile boyandıktan sonra çevreçit ve ağ kaplaması için çalışmalar başlatılır.

5. ÇEVREÇİT VE AĞ İLE TAVAN KAPLAMANIN YAPILMASI

Taşıyıcı makaslara, 50x50 mm veya 60x60 mm göz aralığında, 3,5 mm – 4 mm kalınlığında PVC kaplı daldırma galvaniz fens teli ile kaplanır. Sahanın komple çevresine çelik halat gerilir. Fens telinin üstünden başlanarak, sahanın yan kenarları tüm konstrüksiyonu kaplayacak şekilde 77 numaralı 15x15 cm göz aralıklı paraşüt ipinden imal edilmiş özel ağ ile kapatılır. Kale arkaları ise çift kat olarak 12x12 cm göz aralığında 77 numaralı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kapatılır.Ve daha sonra aydınlatma sisteminin kurulumuna başlanır. 

6. AYDINLATMA SİSTEMİNİN KURULMASI

Halı sahanın ortasından geçen yürüyüş alanının ortasındaki 12 mt yüksekliğindeki alana belli aralıklarla 400W Metal Halide projektörler karşılıklı salgı sollu olarak konstrüksiyona monte edilir. Aydınlatma sisteminin kablolama işlemleri ile topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları yapılır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlandıktan sonra sistem çalışır hale getirilir.Bunların dışında zorunlu olmamakla beraber daha kullanışlı olabilmesi için branda ile kaplama işlemi yapılabilir. 

7. HALI SAHANIN VE KONSTRUKSİYONUN BRANDA İLE KAPLANMASI

Halı saha 1.100Dteks, PVC özel laklı, sıcak soğuk hava dirençli,650 gr/m2 ağırlığında, 2 yıl işçilik garantili, 5 mm veya 7 mm bağlama urganı ve emniyet kemeri sahanın kenarına köprülü sistem ile kaplanır.Halı sahanın yazın yanlarını daha kolay açabilmek için bütün yanlarına cırt cırt veya fermuar dikilir.En son adım olan suni çim montajına geçilir.

8. HALI SAHANIN ZEMİNİNE SUNİ ÇİM HALI MONTAJI YAPILMASI

1.Sıkıştırılmış ve mastarı yapılmış bir numaralı mıcır üzerine mıcırdan suni çim halıyı koruması için Jeotekstil keçe ıslatılarak serilir.

2.Halı sahaya serilen keçe üzerine sentetik çim halılar açılır ve açılan halılar birbirlerine yanaştırılır ve ek yerlerine helmetin bezi yardımı ile poliüretan bazlı çift kompenantlı yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır.

3.Halı sahanın oyun alanı çizgileri yapıştırıldıktan sonra yıkanmış, kurtulmuş ve torbalanmış silis kum 25mm yüksekliğe gelicek şekilde m2'de30 kg halının içine kum dökme makinesi yardımı ile serilir.Halı sahaya uygulaması yapılmış olan kumun sentetik çim'e homojen olarak dağılımını sağlanması için makine ile fırçalanır.

4.Sentetik Cim havları içerisine silis kum uygulamasından sonra ayni şekilde sahaya kauçuk granül uygulaması(m2'de 9kg)yapılır.

Açık Halı Saha Yapımı
       

Açık Halı Saha İçin Kullanılacak Malzemeler

HATIL BETONUN ATILMASI
Zemin etüdü yapılan saha çevresine 30 / 50 cm ebatlarında donatılı C20 hazır beton yapılarak kılavuz papuçları yerleştirilecektir.

DEMİR AKSAMIN KURULMASI

Metal iskeleti oluşturan borular 3''- 2,5 - 1,5 Borulardan ve 40 lık köşebentlerden meydana gelmektedir.

ZEMİN DOLGUSU
NUN ATILMASI

Havuz içerisine alınmış alan içerisine 15cm 4 numaralı mıcır ve 10 cm 1 numaralı mıcır dolgusu yapılarak kot ayarları yapılıp,mastarlanarak sıkıştırılacaktır.

FENS TELİ VE ÇEVREÇİTLERİN HAZIRLANMASI

3,5 mm 50 x 50 göz aralıklı içi galvanizli pvc fens teli 6 mt yüksekliğinde olacaktır.Fens teli bağlama teli ve çelik gergi halatı ile desteklenecektir.

AĞLARIN ÇEKİLMESİ

 Saha üzerine 77 numara 15x15 göz aralıklı paraşüt ipinden güneşe ve her türlü doğa şartlarına dayanıklı,el örmesi ağ kullanılacaktır.

AYDINLATMALARIN KURULMASI


Aydınlatma sisteminde sahanın büyüklüğüne göre 400 wat (nizami futbol sahalarında 1000 wat) metal Halide projektör, 1 adet aydınlatma panosu ve topraklaması yapılacaktır.

ZEMİN KAPLAMALARININ TAMAMLANMASI

Kot ayarları yapılmış zemin üzerine jeotekstil keçe kumaş serilerek üzerine suni çim halı serilecek,halının ek yerleri ve çizgileri ( kale arkası ve taç çizgileri özel dokumalı ) helmetin bezi ve çift kompenatlı yapıştırıcılar yardımı ile yapıştırılacaktır.Halı içerisine silis kuru kum dolgusu ve üzerine sbr granül kauçuk dolgusu homojen bir şekilde yapılarak saha futbol oynamaya müsait bir şekilde teslim edilecektir.Halılarımız, Sanayi Bakanlığı onaylı ve garantilidir.
YASAL UYARI
Trabzon Tel Örme ve Çit© 1989 - 2016 Her Hakkı Yasal Olarak Saklıdır.
Bu Sitede Yayınlanan Tüm Yazı / Haber / İçerik ve Görsellerin Her Hakkı Saklı Kalmak Koşulu İle Trabzon Tel Örme ve Çit Fabrikasına Aittir. Kaynak Gösterilse Bile Bu Sitede ki Yazı / Haber / İçerik ve Görsellerinin Tamamı İzin Alınmadan Kesinlikle Kullanılamaz. Ancak Alıntılanan Bu Yazının / Haberin / İçeriğin veya Görselin Bir Bölümü Alıntılanan Yazıya Aktif Link Verilerek Kullanılabilir. İzinsiz Kullanıldığında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 5846 Maddesi Gereğince, Kullananlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanır.