• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/trabzontelcit
  • https://plus.google.com/u/0/b/117032262906350358648/117032262906350358648/about?hl=tr
  • https://twitter.com/trabzontelcit

Basketbol Sahası Yapımı


Alt Yapı :

Basketbol Sahasının inşa edileceği alan düzgün bir şekilde işveren tarafından tesviye edildikten sonra 20cm toprağın içinde kalacak şekilde sahanın etrafı 50x25 cm çevre hatılı ile dönülür. Çevre hatılının betonu dökülmeden önce kalıbın içerisine 3,00m ara ile 50cm lik soket boşlukları bırakılacaktır. (Tel-çit direkleri için) Hatıl betonu atıldıktan sonra oluşan havuzun içerisine 20cm yüksekliğinde 4 ve 5 numara çakıl ile doldurularak sıkıştırılır. Bu sıkıştırılmış zemin üzerine ortalama 10cm %50 taş tozuyla karışık mekanik stabilize yapılır. Bu işlem sırasında sahaya enlemesine ve tek taraflı metrede binde 7 meyil verilir .Bu meyil yağmur sularını sahanın üzerinden rahat akması ve sahanın kuru kalmasını sağlamak için yapılır. Yukarıdaki işlemler sırasında saha sık sık sulanarak zeminin iyice oturması sağlanır ve asfalt kaplama yapmaya hazır hale getirilir.

Asfalt Kaplama :

Dolgusu yapılmış,gerektiği gibi sıkıştırılmış ve meyil verilmiş alanın üzerine iki kademeli,ilk kademe 5 cm binder,ikinci kademe 4 cm ince mıcırlı top coat finishing coat tabir ettiğimiz,toplam 9cm asfalt kaplama yapılır. Burada dikkat edilecek husus asfaltın düzgün bir zemine sahip olmasını sağlayabilmektir. Zira asfaltın zemininde olabilecek dalgalanmalar aynen yukarıdaki kaplamaya yansır ve saha yağmurlardan sonra yer yer göllenme yapabilir. Asfalt kaplama tamamlandıktan sonra 3 hafta süresince günün en sıcak saatlerinde birkaç kez bol su ile yıkanmalıdır. Bu işlem asfaltın içerisindeki gazların daha çabuk buharlaşarak çıkmasını sağlayacağı gibi yabancı maddelerden arınmasını kolaylaştıracaktır.

Akrilik Kaplama // EPDM Zemin Kaplama

Sistem 5 katmanlı monoblok, sporcuya gerekli fiziki ve sportif performans şartları sağlayacak ve aynı zamanda şok absorbasyonu ile konfor sunacak, tamamı ile akrilik bazlı ve alt katmanları epdm takviyeli, zararlı madde içermeyen malzemeden yerinde döküm metodu ile imal edilecektir. 

1. katman özel sentetik reçine ile resurfacer olarak,

2. katman özel yastıklama ve darbe emme özelliği gösterecek sentetik poliüretan reçine ve EPDM kauçuk granül karışımından oluşacak katman ile,

3. katman özel yastıklama ve darbe emme özelliğini gösterecek özel sentetik poliüretan reçine ve EPDM kauçuk tozu karışımından oluşacak katman ile,

4. katman özel aşınma dirençli ve kaymayan özel sentetik reçine ile,

5. katman özel kaymayan sentetik poliüretan reçine ile,

üretilmiş malzeme uygulanarak yapılacaktır.


Asfalt altyapı kür süresini doldurduktan sonra kaplama imalatına başlanacak ve bu imalattan önce zemin her türlü yağ, toz, yabancı madde ve likitlerden arındırılmış olacaktır.

Asfaltın yüzeyini düz hale getirmek için resurfacer katı yapılacaktır. Bu karışım akrilik malzemenin su ve kum ile karıştırılması ile elde edilir. Uygulamada zemine serilen karışımın içinde min 0,3 kg/m2 ana malzeme kullanılmış olmalıdır.

Darbe emici yastıklama katmanı poliüretan reçinenin EPDM kauçuk taneciklerle karışımından elde edilir. 0.5-1.5 mm çaplı granüller fabrikasyon üretim sırasında karıştırılmış olacaktır. Bu uygulama iki kat halinde uygulanacak ve karışımda kullanılan ana malzeme her iki katın toplamında min 1.04 kg/m2 olacaktır.

Tefsiye özellikli darbe emici katman üç kat olarak uygulanacak, içinde 0-0.5 mm EPDM bulunacaktır. Uygulanan malzemenin ana maddesi min 0.6 kg/m2 olacaktır. Her bir katmanın kuruma süresi 20 °C da 5 saat olacaktır. Uygulama özel neopren kauçuk ağızlı çekçeklerle yapılacaktır.

Üst kaplama akrilik bazlı ve içinde renk pigmenti bulunan malzeme ile silika kumunun karıştırılmasından oluşmaktadır. İki kat olarak uygulanacak, uygulamada kullanılacak karışımın ana maddesi min 0.23 kg/m2 olacak şekilde yapılacaktır. İkinci kat uygulaması birinci kat uygulaması bittikten en az 1 saat sonra yapılacaktır. Kaplama kaymayan, zemine mekanik ve UV direnci sağlayan özellikte olacaktır.

Üst kaplamanın son katı yine akrilik bazlı ve renk pigmenti içerecek ve tek kat olarak uygulanacaktır. Uygulamada kullanılacak karışımın ana maddesi min 0.17 kg/m2 olacaktır.

Oyun çizgileri özel çizgi boyası ile son kat uygulamasından min 18 saat sonra 1 ya da 2 kat olarak uygulanacaktır.

RESURFACER: %100 AKRİLİK ÖZELLİĞİ TAŞIYAN, ASFALT ZEMİNDEKİ BOZUKLUKLARI DÜZELTMEK VE ASFALTI HER TÜRLÜ HAVA ŞARTLARINDA KORUMAK İÇİN YAPILIR

CUSHION: RESURFACER ÜZERİNE UYGULANAN, %100 AKRİLİK MALZEME İÇİNDEKİ KÜÇÜK TANECİKLİ KAUÇUK GRANÜLLER SAYESİNDE ELASTİKİYET SAĞLAR.

PROCUSHION: CUSHION MALZEMENİN TÜM ÖZELLİKLERİNİ TAŞIR, KAUÇUK GRANÜLLERİ DAHA İRİDİR. (STANDART SİSTEMDE PROCUSHION YERİNE İKİ KAT CUSHION YAPILIR)

RENK KATI: %100 AKRİLİK ESASLIDIR. ULTRAVİYOLE VE TÜM HAVA ŞARTLARINA KARŞI 10 YIL GARANTİLİDİR. GÖZLERİ YORMAZ.
ÇİZGİ BOYASI: 10 YIL KALICILIK ÖZELLİĞİ VARDIR, OPTİK PARLAKLIK SAĞLAR

 

Basketbol Potası

Bütün ölçü toleransları DIN ISO 286’ ya ALT SEVİYE BASKETBOL GEREÇLERİ REHBERİ’ ne göre olacaktır.

Kısa kenarlara yerleştirilecek olan arkalık ünitesi olacaktır (Arkalık, sepet çemberi ve monte levhası, sepet filesi, sepet destek yapısı, yastıklama tesisatı)

Arkalık SEVİYE 3 karşılaşmalar için olan saydam olmayan, beyaza boyanmış şekilde standartlara uygun olarak imal edilecektir.

Çember som çelikten iç çapı min 450 mm, max 459 mm olacak şekilde imal edilecektir. Metal malzemesi min 16 mm, max 20 mm çapında olacaktır. FIBA onaylı SPEKTRUM ULUSAL RENK SİSTEMİ’ ne uygun olacak şekilde turuncu renk boyanacaktır. Çemberin üst kenarı yatayda yerden 3.050 mm yükseklikte ve arkalığın iki düşey kenarından eşit uzaklıkta olacaktır. Çemberin iç kenarının arkalığa en yakın noktası, arkalığın ön yüzünden 151 mm uzaklıkta olacaktır. Çemberin yaylanma özelliği olmalı, esnediğinde çemberin ön kısmı orijinal yatay pozisyonuna göre 30 dereceden fazla, 10 dereceden az esnememelidir. Çember aksamının dizaynı oyuncu sağlığını garanti etmelidir.

File beyaz ipten yapılmalı, topu sepetten geçerken bir an için tutmalıdır. 400 mm den kısa 450 mm den uzun olmamalıdır. File çembere 12 noktadan asılmalıdır. Parmakların girmesini önlemek için 8 mm den daha düşük aralığı olmalıdır. Filenin üst kısmı yarı sert olmalıdır.

Arkalık destekleri dip çizginin dışından yastıklar da dahil min 2.000 mm uzaklıkta olmalıdır. Arka planla zıtlık sağlayan parlak renkte olmalı, bu sayede oyuncular tarafından net bir şekilde görülebilmelidir. Yerinden oynamayacak şekilde zemine güvenli olarak yerleştirilmelidir. Arkalık destek yapısı ve çember sertlikleri EN 1270 normları gereklerine tam uyumlu olmalıdır.

Arkalık ve arkalık destekleri koyu bir renkte standartlara uygun olarak yastıklanmalıdır.

Topun dış yüzeyi deri, suni-karışım sentetik deri veya kauçuk malzemeden yapılabilir. Dış yüzey zehirli ya da alerjiye yol açabilecek materyaller içermemelidir. Siyah çizgili turuncu ya da açık kahverengi renkte olacaktır. Kendisine ait boyut numarası üzerinde yazacaktır.

Saha çizgileri standartlarda belirtildiği ölçülerde 50 mm kalınlığında çizgilerle çizilmelidir. İlave sınır çizgisi zıt renkte min 2.000 mm kalınlığında, orta yuvarlak ile kısıtlamalı alanın renkleriyle aynı olmalıdır.

4-Çevre Tel-Çiti

Cevre çit sistemi 3 mt ara ile yere atılmış angarajlar olmalıdır bunların üstüne kimyasal temizligi yapılmış ve antipaslanmış 60x3 mm 400 h cm borular dikilik aralara 48x2 mm borular alt orta ve üsten payandalar atılmalıdır köşelere capraz köşe baglantısı yapılmalıdır.celik iskelet kople raal (6005) sentetik iki kat boya ile boyanacaktır. Üzerine. 5X5x3,5 mm galvaniz üzeri pvc kaplı tel cekilecektir Üç sıra gergi teli cekilecektir.

 

5-Aydınlatma :

Sahanın boyuna karşılıklı 2 şer adet 6 m net yüksekliğindeki aydınlatma direkleri önceden açılan temele beton ve blokaj taşı ile sıkıştırılarak monte edilen ankreajlara cıvata somun yardımı ile monte edilir.Monte edilen aydınlatma direklerine 2 şer adet 400wat metal halide projektörler NYY kalite kablolarla baglanır. Sahanın yakınına kurulacak pano dahildir.

BORU ÖZELLİKLERİ:
4. 60x3 mm dikmeler 48x2,5 m kayıtlar dikme araları 3 mt standart ara ile kaynatılması
5. 3 sıra alt orta üst olmak şekliyle kayıt atılması 
6.Dikme direklein kafalarına galvaniz kapak takılaması
7.İki kat anti pas ve ral 6005 boya ile boyanması

TEL ÖZELLİKLERİ:
50x50 göz 3,5mm galvaniz üzeri pvc tel yapılması

3 sıra gergi teli çekilmesi
Aşamalarından ibarettir.